A k t u a l n o ś c i

Deklaracja kandydata do bierzmowania.
24 X 2020 r. - Sakrament bierzmowania i poświęcenie tablicy.
W dniu 01.11.2020 r. Msza św. o godzinie 11.30 zostanie odprawiona w kościele.

Pierwsza sobota i nabożeństwo fatimskie 05.09.2020r

fot. Grzegorz Maleszewski:
 
 
Przyjdź Panie Jezu! Uroczystość I Komunii Świętej 21.06.2020r.
 
 
 
fotografie:
Rafał Benedykciuk
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa w parafii pw. św. Stanisława w Stoczku, połączona była z rocznicą I Komnii Świętej. Tegoroczna procesja eucharystyczna oraz ołtarze, przygotowane przez poszczególne wioski, znajdowały się wokół kościoła parafialnego. Chórowi parafialnemu, strażakom oraz wszystkim odpowiedzialnym za przygotowanie tegorcznej liturgii - składamy serdeczne podziękowanie, dzieciom z rocznicy - życzymy nieustannej obecności Pana Jezusa w ich sercach.
ks DO
 
 
fot. P. Komorowski
-+
100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II - 18.05.2020r.
 
18 maja 2020r. w parafii Stoczek upamiętniliśmy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Dziękowaliśmy Bogu za świadectwo życia papieża Polaka, przypomnieliśmy naukę Ojca Świętego, kończąc wspólną modlitwą. Dziękujemy Akcji Katolickiej za przygotowanie spotkania.
 
x.D.O.
 
 
fot. P. Komorowski:
WIELKANOC 2020 R.
fot. M. Borkowska
fot. M. Borkowska
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 12.04.2020 r. 
 
Trwamy w wyjątkowym czasie, nie mogąc brać udziału w nabożeństwach Triduum Paschalnego, nie mogąc poświecić pokarmów w kościele. Czyni to w rodzinie głowa rodziny  lub ktoś odpowiedzialny korzystając z tekstu z Internetu. Módlmy sie o to, byśmy nie zmarnowali czasu najlepszych w życiu rekolekcji paschalnych.
Życzymy wszystkim Parafianom i Gościom nadziei, że Chrystus Zmartwychwstały mocen wszystko doprowadzić do zwycięstwa i wyprowadzić dobro nawet z pandemii. Życzymy zdrowia, pokoju ducha w przeżywaniu Zmartwychwstania Pańskiego w gronie rodzinnym.
Dziękujemy za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego, za adorację w czasie świętych dni - w większości w swoich domach. Dziękujemy za dekoracje Pani organistce i Panu kościelnemu.
Życzenia przekazują księża rodacy i zaprzyjaźnieni misjonarze oraz pielgrzymi z Łomży i pielgrzymki konnej. Szczególne życzenia kieruje do nas Ojciec Święty Franciszek i Ks. Bp Piotr Sawczuk.
Prosimy, słuchajcie transmisji telewizyjnych i radiowych, uczestnicząc pobożnie, jak w kościele.
Przeżywamy Nowennę do Miłosierdzia Bożego, o godz. 15.00 zapraszamy 5 osób do kościoła na Godzinę Miłosierdzia.
Propozycje medialne na czas zagrożenia epidemicznego (za CIDD z 14.03.2020r.)
 
Internetowe rekolekcje wielkopostne z Pustelni w Poletyłach:
Program i poszczególne transmisje można oglądać klikając TUTAJ.
Transmisje z drohiczyńskiej katedry:
Msza św. w niedzielę i uroczystości – godz. 10.00,
Msza św. w dni powszednie – godz. 18.00,
Różaniec – codziennie – godz. 20.30.
Transmisje można oglądać klikając TUTAJ.
Kaplica Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie:
Adoracja Najświętszego Sakramentu – niedziela – godz. 17.00,
Nabożeństwo Gorzkich Żali – niedziela – godz. 18.30,
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej – piątek – godz. 18.30.
Transmisje można oglądać klikając TUTAJ.
Wiele parafii transmituje Msze św. za pomocą swoich stron internetowych.
 Transmisje Mszy św. w radiu i telewizji:
niedziela, 15 marca 2020 r.:
7:00 – TVP 1
9:00 – Polskie Radio, Program Pierwszy
9:30 – Telewizja TRWAM
11.00 – TVP 1
13:00 – TVP POLONIA
poniedziałek, 16 marca 2020 r. – niedziela, 22 marca 2020 r.:
7:00 – z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – TVP1
poniedziałek, 16 marca 2020 r. – piątek, 20 marca 2020 r.:
20:00 – z Jasnej Góry w intencji ustania epidemii, TVP3 pasmo ogólnopolskie oraz na kanale YouToube dostępnym na stronach internetowych: www.jasnagóra.pl i www. episkopat.pl.
Wersja elektroniczna Tygodnika Katolickiego “Niedziela”
Tygodnik katolicki “Niedziela” jest również dostępny w formie elektronicznej.
Szczegóły oferty na e.niedziela.pl.

 Zachęcamy do adoracji Najświętszego Sakramentu w każdy piątek po mszy porannej, aż do wieczornej. Spowiedź święta także przed każdą Eucharystią oraz podczas piątkowej adoracji.

    Równocześnie na stolikach przy końcu kościoła są do nabycia baranki wielkanocne w cenie 5 zł oraz darmowe książeczki o Miłosierdziu Bożym. 

 
 
Ks. A. Romaniuk, proboszcz parafii w Ułan Ude, 12.01.2020 r. gościł w naszej parafii i dzielił się Słowem Bożym oraz świadectwem pracy na parafii w Rosji.
JASEŁKA PARAFIALNO - GMINNE 05.01.2020 R.
 

Jak każdego  roku społeczność naszej gminy oraz parafii świętuje narodziny Pana Jezusa przedstawiając to zbawcze wydarzenie poprzez jasełka, opłatek i wpólne śpiewanie kolęd.

Dziękujemy młodym aktorom z naszej szkoły podstawowej w Stoczku oraz pani Wiolecie, dziękujemy grupie Caritas i panu wójtowi za wsparcie dla św. Mikołaja

 
fot. ks. D. Obzejta
Boże Narodzenie 2019 r.
fot. P. Komorowski:

Rekolekcje adwentowe 2019 r.

Tegorocznym rekolekcjom adwentowym przewodniczy w naszej wspólnocie parafialnej ks. kan. Marek Matusik, ojciec duchowny kapłanów Diecezji Siedleckiej. 
Pierwszego dnia przypomnieliśmy sobie rolę dobrego przygotowania do sakramentu spowiedzi i komunii świętej. 
W poniedziałek dziękowalismy Panu Bogu za wielki dar, jakim jest każda rodzina. Św. Monika, św. Rita czy bł. Marianna Biernacka stały się dla nas świadkami miłości rodzinnej.
            
"Idzie nowych ludzi plemię"
(Sł. B. Kard. Stefan Wyszyński)
Zdaniem zaczerpniętym z życia wielkiego Polaka, Sł. B. Kard. Stefana Wyszyńskiego, proboszcz naszej parafii, ks. kan. Zbigniew Grabowski, wyraził na zakończenie homilii nadzieję, że wolna Ojczyzna nie zaginie, ponieważ wśród zgromadzonych na uroczystości byli zarówno starsi, jak i młodsi Polacy.
Wspólna modlitwa zgromadziła w kościele parafialnym pw. św. Stanisława BM lokalny samorząd, poczty sztandarowe z terytorium gminy - reprezentantów kombatantów, straży pożarnych, szkół, harcerzy oraz tych wszystkich, którzy Ojczyznę mają w sercu.
Po Mszy Świętej udaliśmy się na cmentarz parafialny, aby oddać hołd poległym, szczególnie na tych terenach - 10 września 1939 r. Po Apelu Poległych kwiaty złożyli przedstawiciele kombatantów, samorządowców oraz strażaków.
Również w Hucie Gruszczyno i Miedniku, przewodniczący Związku Kombatantów Józef Maliński, wójt Zbigniew Kłusek, ks. proboszcz Zbiniew Grabowski oraz harcerze i mieszkańcy gminy - uczczcili poległych bohaterów.
x.D.O.
Wystawa o Prymasie Tysiąclecia  10-12 listopada 2019 r.
Znamy już datę ogłoszenia Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego błogosławionym. Tym oczekiwanym dniem jest 7 czerwca 2020 roku.
 
Dziękujemy Szkole Podstawowej w Toporze za udostępnienie wystawy poświęconej Patronowi Szkoły, Sł. B. Kard. Stefanowi Wyszyńskiemu.
 
Do obejrzenia wystawy zachęcamy parafian i gości, jest to możliwe od 10 do 12 listopada br.
x.D.O.
    9 listopada 2019 r. grupa młodzieży z naszej parafii udała się z opiekunami do Hajnówki, aby owiedzić ks. Krzysztofa oraz zwiedzić hajnowskie okolice.                    Po krótkiej adoracji oraz wysłuchaniu historii parafii, zwiedziliśmy kosciół pw. św. Cyryla i Metodego.           Potem udaliśmy się do Białowieży, aby w lokalnym Muzeum Przyrodniczym dowiedzieć się o unikatowości fauny i flory Puszczy Białowieskiej.        Kolejnym przystankiem było zwiedzenie Rezerwatu Pokazowego Żubrów, gdzie widzieliśmy różne gatunki zwierząt żyjących w lasach.         Po ciekawej wędrówce wrócilismy do parafii, gdzie posługuje obecnie ks Krzysztof, aby skorzystać z zaproszenia na ognisko, za co serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również Panu Markowi za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu wyjazdu.                                      x.D.O.
 
 
 
„W mocy Bożego Ducha”
 
Dnia 22 czerwca 2019 roku w Parafii Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Stoczku już po raz trzeci odbył sięParafialno-Gminny Maraton Rodzinny.  Głównymi organizatorami byli członkowie Akcji Katolickiej, których duchowo wspierał ks. asystent Daniel Obzejta.
Głównym celem tej inicjatywy było zachęcenie dzieci, młodzieży i dorosłych do wspólnej zabawy w duchu wartości religijnych połączonej z rywalizacją sportową. W tym roku wszystkim uczestnikom biegu przyświecało hasło „W mocy Bożego Ducha”.
Aby zapewnić bezpieczeństwo i sprawność organizacyjną do współpracy zaproszono miejscowe władze samorządowe na czele z Panem Wójtem Zbigniewem Kłuskiem, druhów Ochotniczej Straży Pożarnej, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz służbę zdrowia.
Sobotni poranek rozpoczęto Mszą św. w kaplicy w Toporze, którą odprawił ks. kanonik Zbigniew Grabowski, a kazanie wygłosił ks. Wojciech Ryczkowski. Następnie 120 uczestników maratonu zameldowało się na starcie, aby pokonać trasę o długości 4,5 km. Nie był to może długi dystans, ale biorąc pod uwagę dużą rozpiętość wiekową zawodników (od 3 do 72 lat) stanowiło to dla niektórych poważne wyzwanie.
Zwycięzcy stanęli na mecie już po 15 minutach. Pozostali ukończyli bieg w tempie, stosownym do swoich możliwości i wieku. Każdy uczestnik został udekorowany medalem, natomiast liderzy otrzymali puchary z rąkks. Proboszcza i Pana Wójta.
Punktem kulminacyjnym i wielką niespodzianką wydarzenia był moment rozlosowania wśród uczestników maratonu 2 rowerów, elektrycznej deskorolki i wielu innych cennych nagród ufundowanych przez sponsorów. Ci, którym dopisało szczęście nie kryli emocji.
Zabawa miała swój dalszy ciąg. Zmęczeni, ale szczęśliwi maratończycy mogli skorzystać z atrakcji przygotowanych specjalnie dla nich w parafialnym ogrodzie. Przekąski z grilla, smaczny bigos i napoje pozwoliły zregenerować utracone siły. Dla najmłodszych przygotowano pompowane zjeżdżalnie, zabawy i gry ruchowe.
Radość na twarzach i podziękowanie ze strony uczestników były dla organizatorów najlepszą zapłatą za ciężką pracę włożoną w przygotowanie biegu. Członkowie Akcji Katolickiej podziękowali wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w organizację  III Parafialno Gminnego Maratonu Rodzinnego.
                            
Akcja Katolicka w Stoczku
 

Zaproszenie na III parafialno-gminny maraton rodzinny (22.06.2019 r).

Cele maratonu:
1. Propagowanie aktywnego i kreatywnego spędzania wolnego czasu
2. Integracja dzieci, młodzieży i rodzin z parafii Stoczek
3. Popularyzacja wartości rodzinnych i religijnych
 
Organizatorzy:
1. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej
2. Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika w Stoczku
3. Gmina Stoczek
 
Więcej informacji oraz karty zgłoszeniowe w załączniku do pobraniaregulaminie.
 
 

Zaproszenie na piknik rodzinny w Loretto (08.06.2019 r).

Przyjdź Panie Jezu! 
fot. Jadwiga Skóra
12 maja br. odbyła się uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Piętnaścioro dzieci po raz pierwszy w pełni uczestniczyło we Mszy Świętej i przyjęło Pana Jezusa w eucharystii. 
x D.O.
Chrystus zmartwychwstał!
Rezurekcja 21.04.2019 r.
 
      21 kwietnia 2019 r., o godzinie 6.00 parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Stoczku świętowała Zmartwychwstanie Pańskie. Uroczysta procesja rezurekcyjna -  z udziałem parafian i gości, członków poszczególnych grup parafialnych i lokalnych społeczności - wyruszyła ze śpiewem radosnego "Alleluja!". 
     Ks. proboszcz przypomniał, że mamy nieść Chrystusa przede wszystkim do naszych rodzin, aby każdy mógł radować sie swoim powołaniem, a szczególnie każde dziecko, które wzrastając w atmosferze miłości matki i ojca zawsze może  powiedzieć "mamo" i "tato".
      Pierwsza modlitwa eucharystyczna przypomniała nam święte kobiety i świętych mężczyzn - świadków Jezusa Zmartwychwstałego, którego przyjmowali w Eucharystii.
      Na zakończenie wspólnej celebracji, duszpasterze złożyli życzenia Bożego błogosławieństwa, które również, w połączeniu ze śpiewem "alleluja", zostało uroczyście udzielone.
x D.O.
Rekolekcje parafialne 17 - 20 marca 2019 r.
 
W mocy Bożego Ducha budujmy dom swego życia.
 
Tegoroczne rekolekcje wielkopostne w parafii p.w. św. Stanisława    Biskupa  i Męczennika  w Stoczku, są równocześnie renowacją misji świętych, które odbyły się w ubiegłym roku. Ćwiczenia duchowe prowadzi o. Zbigniew, redemptorysta.
 
W niedzielę, 17 marca, zostaliśmy zaproszeni do refleksji nad szczęściem oraz do odpowiedzi na pytanie o źródło naszego szczęścia. W tej osobistej budowie domu swego życia pomaga nam łaska Boża, którą otrzymaliśmy na chrzcie świętym. Od nas jednak zależy, jak bardzo postaramy się współpracować z Duchem Świętym oraz Bożym miłosierdziem.
 
Ojciec Zbigniew posłużył się Księgą Pisma Świętego, która symbolicznie otwarta, na czas rekolekcji znajduje się dla nas przed ołtarzem . Każdy też, w poniedziałek, jest zaproszony do refleksji nad Słowem Bożym poprzez przyniesienie do kościoła Biblii, którą posiada w domu.
 
Porządek nabożeństw wielkopostnych, od poniedziałku do środy:
- 9.00 i 17.00 dla starszych,
- 10.30 dla dzieci (poniedziałek i środa) i młodzieży (wtorek i środa);
- w środę na 12.00 zapraszamy chorych;
- w kaplicy: w poniedziałek o godz. 12.00 i we wtorek o godz. 18.15.
 
 
Kolędnicy misyjni 2019 r.
 
Niedziela, 6 stycznia 2019 r. 
 
W Uroczystość Objawienia Pańskiego 06.01.2019 r., dzieci przebrane w różnorodne stroje, spotkały się na wspólnej Eucharystii o godz. 11.30 i z uroczystym błogosławieństwem zostały rozesłane na kolędowanie. Udaliśmy się do mieszkańców Gminy Stoczek, by prosić o pomoc i wsparcie dla najmłodszych mieszkańców Burundi i Rwandy. Witaliśmy rodziny wierszykiem, śpiewaliśmy kolędy oraz życzyliśmy zdrowia i szczęścia na Nowy Rok. W każdym domu zostawialiśmy pamiątkę kolędowania – papierową bombkę z błogosławieństwem. Spotkania przebiegały w radosnej i serdecznej atmosferze. Towarzyszyła nam mroźna, zimowa aura, lecz wszyscy ochoczo i wytrwale wędrowaliśmy nie żałując poświęconego, wolnego czasu. Z wdzięcznością przyjmowaliśmy zaproszenia do domów. Często obdarzano nas słodyczami lub pysznymi pierniczkami. Mieszkańcy Stoczka przyjęli naszych kolędników bardzo życzliwie, łącznie 3 grupy kolędników zebrały 734,50 zł. Ten dar przekazaliśmy na rzecz Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieciom.
         Wizyty kolędowe dostarczyły wielu doświadczeń i głębokich przeżyć zarówno samym kolędującym jak i tym, którzy nas przyjmowali. Jesteśmy wdzięczni tym, którzy otworzyli drzwi swoich domów i serc, chcąc pomóc dzieciom potrzebującym.
         Serdecznie dziękuję rodzicom, opiekunom, wszystkim naszym dzielnym i wytrwałym małym misjonarzom, dającym wspaniałe świadectwo swojej wiary i wytrwałości.
Wioleta Świeżak

Pożegnanie ks. Krzysztofa Antolika

Niedziela 25 listopada 2018 r.

    W niedzielę przedstawiciele poszczególnych grup parafialnych pożegnali ks. Krzysztofa Antolika - wikariusza naszej parafii, który rozpocznie posługę w parafii św. Cyryla i Metodego w Hajnówce.

      Zarówno młodzież jak i dorośli dziękowali za kapłańską posługę  jak też opiekę i prowadzenie grup.  

      Życzymy wielu łask Bożych na nowej parafii.

 Konkurs ,,Mój rożaniec"
Niedziela 28 października 2018
    W niedzielę 28 października odbył się konkurs na najpiękniejszy różaniec zrobiony przez najmłodszych parafian. Udział wzięło około trzydzieścioro dzieci. Prace odznaczały się ciekawym pomysłem i wykonaniem. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy pomysłów i dziękujemy za artystyczne przybliżenie nam piękna modlitwy różańcowej.
 
 
 
 
Dożynki Parafialno- Gminne 2018
Niedziela, 23 września 2018
      W  dniu 23 września w naszej parafii odbyły się dożynki Parafialno - Gminne.  Nasze wspólne obchody rozpoczeliśmy od Eucharystii pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Grabowskiego, proboszcza parafii. W kościele zgromadzili się przedstwiciele rolników wrqaz z tradycyjnymi wieńcami i koszami dożynkowymi. Gościliśmy również przedstwicieli samorządu terotyrialnego z Gminy Stoczek, Powiatu Węgrowskiego, oraz Wojewódzctwa Mzowieckiego. Po zakończonej mszy świętej, zostały poświęcone zbiory tegorocznych plonów. Uroczystość uświętnił występ arystyczny uczniów Szkoły Podstawowej oraz Liceum w Stoczku. Zaprazentowali oni pieśni o tematyce patriotycznej. Po wystepie został poświęcony plac rekreacyjny wraz z placem zabaw dla dzieci.
 
 
 Pielgrzymka do Kodnia  
Sobota, 22 września 2018
       22 września br. kilkoro osób z naszej parafii, razem z grupą „Złota Róża”z parafii Starawieś, udało się do Kodnia na Ogólnopolski Zjazd Apostolatu Modlitwy i Postu za Kapłanów „Złota Róża”. Hasło spotkania brzmiało: „Napełnieni Duchem Świętym”.
       Po zawiązaniu wspólnoty uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. W programie spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu, Droga Krzyżowa czy Apel Jasnogórski. Nie zabrakło również czasu na wspólną agapę czy też świadectwa.
       Czym jest Złota Róża? Przede wszystkim jest to modlitwa w intencji kapłanów. Podstawową wspólnotę stanowi grupa 21-osobowa . W pierwszy czwartek miesiąca jest wspólna Msza Święta. Każda z osób, raz na trzy tygodnie, rozważa jedną tajemnicę różańca św., Koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlitwę za kapłanów i za powołanych do kapłaństwa.  W tych intencjach ofiarowuje post o chlebie i wodzie lub wyrzeka się czegoś z pokarmów, zbytecznych rozmów, filmów itp. Można ofiarować udział we Mszy św., adorację Najświętszego Sakramentu, cierpienie, pracę, akty strzeliste itp.  
      Myślą przewodnią Dzieła były słowa „Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie” /J2,5/.
 
 
 
XXVIII Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę
Czwartek, 2 sierpnia 2018
     W dniu 1 sierpnia rozpoczęła się XXVIII Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę. Z Drohiczyna wyruszyły tego dnia: fioletowa grupa katedralna oraz grupa zielona z Bielska Podlaskiego, zaś z Łochowa grupa zółta. Tegoroczna droga pielgrzymkowa odbywa się pod hasłem "Napełnieni Duchem Świętym". W czwartek 2 sierpnia pielgrzymowanie podjęli również wierni pochodzący z dekanatu węgrowskiego, tworzący grupę niebieską oraz z sokołowskiego, tworzący grupę pomarańczową. Wszystkie grupy spotkają się w dniu dzisiejszym w Grębkowie, skąd powędrują już wspólnie. Pielgrzymowanie podjęła również liczna rzesza wiernych pozostałych w naszych parafiach, dołączając do tzw. pielgrzymów duchowych, którzy codziennie gromadzą się w kościołach parafialnych, aby własną modlitwą wspierać zmierzających na Jasną Górę. Codzienne relacje z pielgrzymki można śledzić m.in. na stronie naszej diecezji, jak również na oficjalnej stronie pielgrzymki.
 
 
 foto. XXVIII PPD na Jasną Górę
Jubileusz 40-lecia święceń kapłańskich księdza proboszcza
Poniedziałek, 25 czerwca 2018
     W dniu wczorajszym nasz proboszcz, ks. kan. Zbigniew Grabowski obchodził 40-tą rocznicę przyjęcia swoich święceń kapłańskich. Nie zabrakło życzliwych parafian, którzy podczas niedzielnej Mszy św. o godz. 9:00 modlili się w Jego intencji, a także przybyli by dostojnemu jubilatowi złożyć życzenia wszelkiej pomyślności i Bożego błogosławieństwa. Święcenia kapłańskie ksiądz probosz przyjął 24 czerwca 1978 r. w Siedlcach z rąk ks. bpa Jana Mazura. Po włączeniu do grona prezbiteratu, posługiwał kolejno jako wikariusz w kilku parafiach diecezji siedleckiej: w Kąkolewnicy, w Międzyrzeczu Podlaskim, w Sobieniach i Sterdyni, po czym w 1985 roku wyjechał na misje do Zambii, gdzie spędził kolejne cztery lata swojego kapłańskiego życia. Po powrocie w 1989 r., przez kolejny rok posługiwał jeszcze jako wikariusz w Garwolinie, a następnie jako proboszcz w Wirowie. Od roku 2003 został mianowany proboszczem naszej parafii, gdzie posługuje do dzisiaj. Z racji obchodzonego jubileuszu życzymy Księdzu Proboszczowi, aby nigdy nie brakowało mu sił i zapału do pracy w "Winnicy Pańskiej", a Pan Bóg by zachował Go w zdrowiu ciała i duszy na najdłuższe lata.
 
 
Zakończenie roku szkolnego
Piątek, 22 czerwca 2018
      W dniu dzisiejszym kończy się rok szkolny 2017/2018. Z tego powodu dzieci, młodzież, nauczyciele i rodzice zgromadzili się w kościele na Mszy św., dziękując Panu Bogu za miniony rok, a zarazem prosząc o mądre, pożyteczne i bezpieczne przeżycie czasu wakacyjnego. Podobna Msza św. była również sprawowana w kaplicy w Toporze, gdzie znajduje się przedszkole i szkoła podstawowa. Dzieciom, młodzieży, rodzicom i wszystkim naszym parafianom życzymy, aby okres wakacyjny stał się okazją do rozwoju zainteresowań sportowych i kulturowych, dał możliwość lepszego poznania otaczającego nas świata, a jednocześnie pozwolił godnie wypocząć. Niech czas wakacji będzie też czasem przeżywanym w bliskości z Panem Bogiem, niech stanie się okazją do odbycia pielgrzymek, nawiedzenia różnych sanktuarium i miejsc świętych oraz niech będzie czasem wzmacniania i pogłębiania własnej wiary.
 
"Przyjdź Duchu Święty..."
Niedziela, 17 czerwca 2018
    Wczoraj podczas wieczornej Mszy św., grupa ok. sześćdziesięciu osób pochodzących z naszej parafii przystąpiła do sakramentu bierzmowania. Sprawował go ks. bp Tadeusz Pikus, który specjalnie przybył do naszej parafii, aby wspólnie z nami się modlić i przyzywać mocy Ducha Świętego, który uzdalnia do mężnego wyznawania naszej wiary. Do przyjęcia tego sakramentu, młodzież przygotowywała się przez cały ubiegły rok, uczestnicząc w spotkaniach formacyjnych. Zawierzamy Panu Bogu wszystkich, którzy przystąpili do bierzmowania, mając nadzieję, że będą godnie pielęgnowali dar, który otrzymali od Pana Boga.
 
 
"W dobrych zawodach wystąpiłem..."
Niedziela, 3 czerwca 2018
      W sobotę 2 czerwca odbył się II Parafialno-Gminny Maraton Rodzinny w którym udział wzięło prawie dwustu uczestników, zarówno z terenu naszej parafii, jak i przybyłych gości. Całe wydarzenie rozpoczęło się w Toporze Mszą św. w której modliliśmy się za wszystkich uczestników, sponsorów, organizatorów i towarzyszących nam strażaków. Następnie, wszycy udali się na miejsce startu, gdzie "maratończycy" otrzymali numery startowe oraz charakterystyczne czapki identyfikujące uczestników biegu. Bieg, którego trasa rozciągała się na długości ok. 4,5 km od Toporu do Stoczka, rozpoczął się punktualnie o 10:30. Pierwsi biegacze dotarli na metę już po około siedemnastu minutach, zaś ostatni mniej więcej po godzinie czasu. Wszyscy, którzy dotarli na metę otrzymali pamiątkowe medale za udział, które wspólnie wręczali proboszcz naszej parafii ks. Zbigniew Grabowski i wójt gminy Mieczysław Wójcik. Po zakończonym maratonie, rozpoczął się piknik na położonym obok kościoła placu. Wszyscy mogli się posilić potrawą z grila, napić się kawy czy herbaty, skosztować smakowitego ciasta czy waty cukrowej. Przygotowane zostały również liczne atrakcje, dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci, trampoliny, basen, przejażdżki konne, liczne konkursy i zabawy, w których biorące udział osoby mogły wygrywać ciekawe nagrody. Miał miejsce między innym konkurs wiedzy na temat naszej parafii oraz konkurs plastyczny w którym dzieci portretowały jednego z naszych wikariuszów ks. Krzysztofa Antolika. W trakcie imprezy miała również miejsce mała uroczystość strażacka, w czasie której strażacy z OSP Topór włączeni zostali do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Zaś punktem kulminacyjnym było wręczenie pucharów dla trzech zwycięzców maratonu oraz losowanie nagród dla uczestników biegu. Wśród rozlosowanych nagród znalazły się m.in.: zestaw do ping-ponga, zestaw do badmintona, rakieta do tenisa ziemnego, bezprzewodowe słuchawki, Biblia w wersji audio, a także dron, dwa rowery i elektryczna deskorolka. Nagrody z wyróżnieniem otrzymali również, najmłodszy i najstarszy uczestnik biegu. Gdy impreza dobiegała już końca, wspólnie pomodliliśmy się koronką do Bożego Miłosierdzia, raz jeszcze zawierzając wszystkich Dobremu Panu Bogu.
 
       Dziękujemy wszystkim, którzy czynnie zaangażowali się w organizację pikniku i maratonu: naszej gminie z wójtem na czele, wszystkim sponsorom, którzy tak pozytywnie odpowiedzieli na prośbę o wsparcie całej imprezy, a w sposób szczególny członkom naszego parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, którzy byli inicjatorami, motorem napędowym i pomysłodawcą całego wydarzenia.
 
 
Pan Jezus wędruje ulicami Stoczka
Piątek, 1 czerwca 2018
     W czwartek 31 maja w całym Kościele obchodzono Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, znanej powszechnie pod nazwą "Bożego Ciała". Tradycyjnie, świętowanie uroczystości połączone jest zawsze z procesją eucharystyczną odbywającą się ulicami miast i miejscowości w której znajduje się dana parafia. Procesja taka jest dla wszystkich wierzących w Chrystusa okazją do publicznego dawania świadectwa oraz wyznania wiary w realną obecność Pana Jezusa w eucharystycznych postaciach chleba i wina. W naszej parafii główne uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą o godz. 11:30, w czasie której dzieci, które przystąpiły do Pierwszej Komunii świętej w roku ubiegłym, świętowały jej rocznicę oraz odnawiały swoje pierwszokomunijne przyrzeczenia. Po skończonej Mszy św., przy śpiewie eucharystycznych pieśni wyruszyła procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich proklamowana była Ewangelia, a także odmawiana specjalna modlitwa o oddalenie wszelkich klęsk i nieszczęść. Cieszymy się, że tak liczne grono naszych parafian wzięło udział w uroczystościach, a jednocześnie dziękujemy wszystkim, którzy dekorowali ołtarze oraz aktywnie włączyli się w oprawę liturgiczną procesji.
 
 
Pielgrzymka do Prostyni
Sobota, 26 maja 2018
    W dniu dzisiejszym o godz. 10:45 wyruszyła z naszej parafii pielgrzymka piesza do Prostynii w związku z obchodzoną tam jutro uroczystością odpustową poświęconą Trójcy Przenajświętszej. Około 60 osobowa grupa naszych parafian dołączyła do pielgrzymów przybyłych do nas z pobliskiej Kamionny, liczącej ok. 30 osób. Przed wyruszeniem w drogę, pielgrzymi zostali pobłogosławieni i przy śpiewie pielgrzymkowych pieśni wyruszyli w wędrówkę, aby trudząc się fizycznie, wzmacniać się duchowo. Wieczorem już po dotarciu do Prostyni, pielgrzymi będą uczestniczyli w wigilijnej Mszy św. odpustowej, a następnie wezmą udział w ognisku, by móc pokrzepić się po trudach pielgrzymowania.
 
 
Święcenia lektorskie w Drohiczynie
Niedziela, 20 maja 2018
       Trzech ministrantów pochodzących z naszej parafii zostało dzisiaj dopuszczonych do posługi lektora. Uroczystość odbyła się w Drohiczynie w kościele pofranciszkańskim, a specjalnego błogosławieństwa, udzielił lektorom ks. bp. Tadeusz Pikus. Do wykonywania tej zaszczytnej posługi, chłopcy przygotowywali się przez cały ubiegły rok, biorąc udział w specjalnych spotkaniach formacyjnych odbywających się w różnych miejscach na terenie naszej diecezji, pogłębiając swoją wiedzę z zakresu liturgiki i biblistyki oraz ucząc się sztuki oratorskiej. Lektorzy, wśród których znaleźli się Łukasz Kowalczyk, Piotr Chudzik-Lipka i Kamil Grzybowski, otrzymali od księdza biskupa specjalne krzyże oraz dyplomy wraz z legitymacjami, zaświadczające o odpowiednim przygotowaniu. Nowym lektorom bardzo serdecznie gratulujemy, mając nadzieję, że swoją posługę będą wykonywali z oddaniem i zaangażowaniem, ubogacając tym samym sprawowaną w naszym kościele Liturgię.
 
 
Zakończenie Białego Tygodnia i piknik w Loretto
Sobota, 19 maja 2018
       Dzieci, które przystąpiły w tym roku do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej, zakończyły Biały Tydzień w sobotę 19 maja, wieńcząc go wspólnym wyjazdem do sanktuarium Matki Bożej w pobliskim Loretto. Wyjazd zbiegł się z organizowanym przez Siostry Loretanki piknikiem rodzinnym dla czytelników, wydawanej przez Wydawnictwo Loretańskie gazetki "Anioł Stróż". Dzięki temu, dzieci z naszej parafii mogły wspólnie świętować przy dźwiękach koncertującej w Loretto "Arki Noego" oraz korzystać z różnych piknikowych atrakcji.
 
 
Zmiana godziny sprawowania wieczornej Mszy św. 
Piątek, 18 maja 2018
      Przypominamy, że nastąpiła zmiana sprawowania wieczornej Mszy św., która od poniedziałku 14 maja nie jest już celebrowana o godz. 17:00, ale godzinę póniej, czyli o 18:00 zarówno w ciągu tygodnia jak i w niedzielę. Tym samym przesunięta została godzina sprawowania Mszy św. w czwartki w Toporze, która od tego tygodnia będzie odprawiana o godz. 19:00. 
Pierwsza Komunia Święta i Biały Tydzień
Piątek, 18 maja 2018
      W zeszłą niedzielę 13 maja grupa 38 dzieci przystąpiła do I Komunii Świętej. Do tej niezwykłej uroczystości, dzieci przygotowywały się już od pierwszej klasy szkoły podstawowej, ucząc się podstaw katechizmu, modlitw oraz uczęszczając na specjalne spotkania przygotowawcze w których towarzyszyli im rodzice. Tuż przed przystąpieniem do tego sakramentu, dzieci zdały też specjalny egzamin, pokazując, że są do jego przyjęcia dobrze przygotowane i świadome wielkiego daru jaki otrzymują od Pana Boga. Uroczystość pierwszokomunijna miała niezwykle uroczysty i podniosły charakter, stając się świętem całej parafii, pełnej radości, że kolejni mali chrześcijanie mogli przyjąć do swego serca Pana Jezusa obecnego pod postaciami Eucharystycznego Chleba i Wina. Począwszy od poniedziałku 14 maja dzieci obchodzą swój Biały Tydzień, uczestnicząc w codziennej Mszy św. i nabożeństwie majowym. Codziennie przyjmują też Komunię św. oraz zapoznają się z ważnymi tematami dotyczącymi chrześcijańskiego życia, pogłębiając tym samym swoją osobistą więź z Jezusem Chrystusem. Biały Tydzień zakończy się w sobotę 19 maja wspólnym wyjazdem do Loretto, gdzie dzieci będą uczestniczyły w pikniku rodzinnym przy dźwiękach koncertującej tam "Arki Noego".
 
Wielki Jubileusz 500-lecia Parafii w Stoczku
Wtorek, 8 maja 2018
    O wdzięczności przeszłym pokoleniom za dar kościoła oraz o potrzebie pielęgnowania dziedzictwa wiary, mówił w czasie swojej homilii, emerytowany ks. bp. Antoni Pacyfik Dydycz podczas uroczystej celebracji Wielkiego Jubileuszu 500-lecia parafii w Stoczku. Uroczystość odbyła się 7 maja 2018r. w godzinach wieczornych, gromadząc pokaźną liczbę wiernych, którzy przybyli do kościoła, aby wraz ze swoimi duszpasterzami świętować tę niezwykłą rocznicę. W uroczystościach jubileuszowych uczestniczyli, ks. bp. Tadeusz Pikus – ordynariusz drohiczyński, który przewodniczył sprawowanej Liturgii; ks. bp. Antoni Pacyfik Dydycz – emerytowany biskup naszej diecezji, który wygłosił homilię, ks. bp. Kazimierz Gurda – ordynariusz siedlecki, grupa około trzydziestu przybyłych kapłanów, a w tym trzech powołanych z naszej parafii, pochodzące z parafii siostry zakonne oraz licznie zgromadzeni goście, poczty sztandarowe, służby mundurowe i nasi parafianie.
   Uroczystości rozpoczęły się od słowno-muzycznej prezentacji, w czasie której Ks. Zenon Czumaj przedstawił najważniejsze wydarzenia z 500-letniej historii parafii w Stoczku. Prezentacji towarzyszył śpiew chóru oraz muzyka orkiestry OSP z Liwa. Zaraz po rozpoczęciu Eucharystii ks. bp. Tadeusz Pikus dokonał poświęcenia i odsłonięcia pamiątkowej tablicy, ufundowanej z okazji 500 lat istnienia parafii, zadedykowanej wszystkim fundatorom, dobroczyńcom i duszpasterzom, którzy przez wieki troszczyli się o duchowe i materialne dobro parafii. Na zakończenie zaś, zaproszeni goście, a w tym: wicemarszałek senatu pani Maria Koc, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, wójt gminy Stoczek Mieczysław Wójcik, starosta węgrowski Krzysztof Fedorczyk, wicestarosta Halina Ulińska i burmistrz miasta Węgrowa Krzysztof Wyszogrodzki, dziękowali proboszczowi ks. Zbigniewowi Grabowskiemu za 15 lat posługi kapłańskiej w tutejszej parafii. Uroczyste świętowanie zakończyło się wspólną kolacją, zorganizowaną w budynku OSP w Stoczku. Całe wydarzenie było natomiast transmitowane na żywo przez TV TRWAM i Radio Maryjo, gdzie o stoczkowskiej parafii dyskutowano w „Rozmowach niedokończonych”.
 
 
 
 
 
 
Wywyższenie Misyjnego Krzyża
Niedziela, 6 maja 2018
Zakończenie Misji Parafialnych, które odbyło się w niedzielę 6 maja 2018 o godz. 15:00, miało niezwykle uroczysty charakter. W tym ważnym momencie na placu przed kościołem, został ustawiony Misyjny Krzyż upamiętniający przeprowadzone w parafii Misje Święte. Wydarzenie zgromadziło liczne rzesze wiernych, którzy wspólnie modlili się i śpiewali, chwaląc Pana Boga za Jego dobroć i miłość. Zaraz po ustawieniu Krzyża Misyjnego, wierni ucałowali go w geście adoracji i wdzięczności, za złożoną przez Pana Jezusa ofiarę krzyżowej śmierci. Ostatnie nabożeństwo misyjne, zakończyło się uroczystym błogosławieństwem udzielonym przez o. Zbigniwa. Panu Bogu zawierzamy owoce misyjnych rekolekcji, mając nadzieję, że odbyte ćwiczenia duchowe przyczynią się do nawrócenia wielu serc i ponownego zbliżenia każdego z nas do Jedynego Odkupiciela człowieka Jezusa Chrystusa.
 
 
Wyznanie Jezusa jako Pana i Zbawiciela oraz Nabożeństwo Fatimskie ulicami Stoczka
Sobota, 5 maja 2018
Dzisiaj w pierwszą sobotę miesiąca, podczas rekolekcji misyjnych, w czasie każdej Mszy św. miał miejsce niezwykle uroczysty moment, polegający na wyznania Jezusa jako osobistego Pana i Zbawiciela. Pismo Święte wielokrotnie wzywa wszystkich wierzących do uczynienia tego aktu i opowiedzenia się za Chrystusem. "Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że JEZUS JEST PANEM, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych - osiągniesz zbawienie. Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia" - czytamy w Liście do Rzymian w rozdziale dziesiątym. Napawa ogromną radością, że akt ten miał miejsce w naszej parafialnej wspólnocie i że tak wielu z nas, z odwagą wyznało wiarę w Tego, który jest "Drogą, Prawdą i Życiem". Po wieczornej Mszy św. miało także miejsce, pierwsze w tym roku Nabożeństwo Fatimskie, sprawowane w naszej parafii w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Nabożeństwo odbywało się na ulicach Stoczka, dając wszystkim zgromadzonym wiernym okazję do publicznego wyznawania wiary w Jezusa przyjętego jako Pana i Zbawiciela.
 
 
Misje Święte i odnowienie ślubów małżeńskich
Piątek, 4 maja 2018
W kolejnym, szóstym dniu Misji Świętych, podczas nabożeństw misyjnych, miało miejsce uroczyste odnowienie ślubów małżeńskich przez zgromadzonych w kościele małżonków. Wszyscy, niezależnie od minionych lat stażu małżeńskiego, mieli okazję, aby na nowo ślubować sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską, umacniając w ten sposób wzajemną więź i potwierdzając dokonany przed laty wybór swojego małżonka. Cieszymy się, że tak liczne grono naszych parafian wzięło udział w tym wydarzeniu. Niech dobry Pan Bóg umacnia wszystkich na kolejne, jak najdłuższe lata radosnego, szczęśliwego, wiernego oraz pełnego pokoju życia małżeńskiego.
 
 
Wystawa na 500-lecie parafii w Stoczku
Piątek, 4 maja 2018
Z okazji obchodów Wielkiego Jubileuszu 500-lecia parafii w Stoczku, przed kościołem urządziliśmy wystawę prezentującą historię parafii w zarysie. Tablice ekspozycyjne przedstawiają kolejno: najważniejsze wydarzenia związane z powołaniem parafii do istnienia; dzieje budowy poszczególnych świątyń; opis i charakterystykę obecnego kościoła oraz działalność duszpasterską prowadzoną w parafii w ostatnich dziesięcioleciach. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z wystawą, mając nadzieję, że dla wielu z nas stanie się ona prawdziwie sentymentalną podróżą, pełną pięknych wspomnień i głębokich releksji.
 
 
Misyjna Droga światła
Poniedziałek, 30 kwietnia 2018
Wieczorem, drugiego dnia Misji Świętych miało miejsce nabożeństwo określane mianem "Drogi światła". Nabożeństwo to powstało we Włoszech w 1988r., koncentrując się na niezwykłości Zmartwychwstania Pana Jezusa  i dążąc do ukazania jego owoców. Istnieje dość oczywista analogia pomiędzy "Drogą światła" (łac. "Via lucis") a "Drogą krzyżową" (łac. "Via crucis"), gdyż oba nabożeństwa mają po 14 stacji, z tym, że "Droga krzyżowa" opisuje mękę i śmierć Pan Jezusa, zaś "Droga światła", wydarzenia po Zmartwychwstaniu, uporządkowane według następującej kolejności:
Stacja I – Jezus powstaje z martwych
Stacja II – Apostołowie przybywają do pustego grobu
Stacja III – Zmartwychwstały Pan objawia się Marii Magdalenie
Stacja IV – Zmartwychwstały Pan ukazuje się uczniom na drodze do Emaus
Stacja V – Zmartwychwstały Pan objawia się uczniom przy łamaniu chleba
Stacja VI – Zmartwychwstały Pan ukazuje się apostołom
Stacja VII – Zmartwychwstały Pan przekazuje uczniom władzę odpuszczania grzechów
Stacja VIII – Zmartwychwstały Pan umacnia wiarę Tomasza
Stacja IX – Zmartwychwstały Pan spotyka uczniów nad Jeziorem Galilejskim
Stacja X – Zmartwychwstały Pan przekazuje władzę pasterską Piotrowi
Stacja XI – Zmartwychwstały Pan daje uczniom nakaz misyjny
Stacja XII – Zmartwychwstały Pan wstępuje do Ojca
Stacja XIII – Uczniowie z Maryją oczekują w wieczerniku na Zesłanie Ducha Świętego
Stacja XIV – Zmartwychwstały Pan posyła uczniom obiecanego Ducha
Taką właśnie "Drogą" podążyliśmy ulicami Stoczka, aby zamanifestować naszą wiarę w Chrystusa Zmartwychwstałego i ukazać, że w naszym życiu zawsze chcemy chodzić ścieżkami, które wskazuje nam nasz Pan i Zbawiciel Jezus Chrystus.
 
 
Misje Święte wezwaniem do nawrócenia serc
Niedziela, 29 kwietnia 2018
Rozpoczęliśmy dzisiaj Misje Święte, przygotowujące na celebrację obchodów 500-lecia istnienia naszej parafii. Misjom przewodzą dwaj Ojcowie Redemptoryści: o. Zbigniew i o. Antoni, którzy przez najbliższy tydzień, głosić będą w naszym kościele nauki rekolekcyjne. Zapraszamy i zachęcamy wszystkich naszych parafian, aby jak najpełniej włączyć się w przeżywanie tych rekolekcji, uczestnicząc w codziennych spotkaniach, wyszczególnionych w programie Misji Świętych. Otwórzmy drzwi naszych serc Chrystusowi, by mógł w nich nie tylko gościć, ale przebywać na zawsze.
 
   
 
Trwają prace przygotowawcze do Jubileuszu 500-lecia parafii
Sobota, 21 kwietnia 2018
Przez cały ubiegły tydzień, trwały przy kościele różne prace, przygotowujące do obchodów jubileuszu 500-lecia istnienia naszej parafii. Składamy serdeczne podziękowania, wszystkim, którzy aktywnie się w nie włączyli i poświęcili swój czas, aby upiększyć otoczenie naszego kościoła.
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
II Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego
Sobota, 14 kwietnia 2018
Pod hasłem „Weźmijcie Pismo Święte” w niedzielę 15 kwietnia będziemy obchodzić II Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął  przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i Prezes Rady Ministrów RP Mateusz Morawiecki. Przedmiotem lektury jest w tym roku List św. Pawła Apostoła do Rzymian.
Uroczysta celebracja Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego odbędzie się pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego – z udziałem najwyższych władz Rzeczypospolitej Polskiej w katedrze na Wawelu. Będzie ona transmitowana na żywo w TVP 1 w niedzielę o godz.10.00.
 
                             
                     
                    Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II                                List do Rzymian
Nie ma Go tu, zmartwychwstał...
Sobota, 7 kwietnia 2018
Przeżywamy okres wielkanocny, trwamy w radości wydarzeń tego szczególnego dnia, kiedy to Pan nasz Jezus Chrystus powstał z martwych, skruszywszy więzi śmierci. Radujemy się, że nasz Pan żyje i jest z nami, dziś, jutro i aż do skończenia świata. Grób jest pusty, Alleluja!
 
Święte Triduum Paschalne
Sobota, 31 marca 2018
Święte Triduum Paschalne to czas pogłębionej refleksji nad męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Czas czuwania u grobu Pańskiego i nawrócenia własnego serca. Niech z tej zbawczej "śmierci z której życie tryska" i na nas wylewają się, tak bardzo potrzebne do dobrego życia łaski.
 
 
Konkurs palm
Niedziela Palmowa, 25 marca 2018
W Niedzielę Palmową po uroczystej Mszy św. o godz. 11:30 miał miejsce konkurs na najpiękniejszą palmę przygotowaną osobiście przez dzieci. Było pięknie i kolorowo, a wszystkie palmy zachwycały kunsztem ich wykonania. Dzieciom gratulujemy pracowitości i artystycznych umiejętności.
 
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem